men idag er gået super godt, ingen uheld, og hun har pøllet uden for tre gange, og tisset i stor stil,. hun piver når det er tid.. dog sys jeg ikke der går mere end 3 timer.. aller max 4, – hvad så når jeg begynder på arbejde igen? så kan hun jo ikke holde sig?
vi har været ude i haven og lege, den store søn på 5 år og luna og mig, – hun blev kørt godt træt, så hun dejsede om da vi kom ind. men hun nød virkeligt at løbe uden snor og være fri. dog skal vi ha lappet et hul i hegnet som føre over til naboen have med to store hunde. bare for at være sikker på der ikke sker noget.
vi har tilmed været ude at købe ny halsbånd til hende, i pink (prinsesse er man vel altid som pige ik) og et dækken, da hun ryster og sitre i hele kroppen når vi er ude at gå. fyldte en stor pose med hundekiks i forskellige slags for kun 25 kr :)
nu her efter aftens maden vil manden og den store ud at gå en lang tur med hende, og imens bader jeg den lille.
Håber inderligt at natten går bedre, går en sen aften tur med hende omkring 23 tiden. orker virkerlig ikke op hver time i nat igen.. gaab!
men dejlig er hun, hun er elsket her i vores lille familie. <3
Du skal være logget ind for at skrive kommentarer.
Vi har selv prøvet at få en hund på 2 år og efter 1 uge havde han lært vores daglige rytme at kende.
Så held og lykke fremover med jeres dejlige nye pige.
Mvh.Lita, glade ejer af 2 westier