Tak for alle kommentarne. Hvalpe og moder trives godt
Udgivet
11/03-2010 17:55
Tak for alle de søde og fine kommentar til min blog. Har først set dem i dag. Det er super hyggeligt og varmer. Utrolig hvad vi kan med nettet ! ;-) Hvalpene tager på som de skal, jessies patter vokser meget og vi har alle prøvet at trykke mælk ud…så vi har fået syn for sagen. Jessie har det også fint, hun kan ikke altid holde sig, men skider stadig på gulvet engang i mellem. Det gjorde hun også da hun var langt henne i drægtigheden. Det må man tage med når man vælger at få hvalpe, uden at
KNY! Hun går meget velvilligt med når hun skal ud, men vil gerne hurtigt tilbage til ungerne. Når hun så er kommet hjem og sikret sig at de små tøser har det godt, vi hun gerene adspredes lidt med leg, opgaver og godbidder og nus. HUn er blevet lidt mere kærlig..hyggeligt. Jessie har den vane at stå i køkkenåbningen når vi laver mad..det vil hun stadig gerne…men når hun får pænt og roligt besked på at gå …så lystre hun fint og går hend og ligger sig hos hvalpene. Hvalpene er tilfredse. De siger ikke noget til at deres mor er væk et stykke tid, de putter sig hos hinanden men de kan også ligge for sig selv. De krøller sig ikke sammen, men "splatter" helt ud på maven og poterne ud til siden. Den mindste af dem er den der først søger moderen når hun kommer tilbage..hun har jo også noget at skulle indhente. Det bliver mere og mere tydligt at jo mindre vi blsnder os jo merer ser vi at jessie sagtens selv kan klare at holde styr på hvor hun kan ligge sig i forhold til hvalpene og hvalpen kan selv søge hend til patterne…det er imponerende at se at det går så godt…jeg er en stolt hundeejer!
To at hvalpene har kort hale. Jeg har henvendt mig til to dyrlæger der tydligt siger at den korte hale ingen betydning har for hunden, hverken adfærdsmæssigt eller fysisk. Og som en af lægerne sagde " der findes ingen artikler om emnet" Der er altså ikke lavet undersøgelser om det. Jeg har desuden henvendt mig til to dyrehospitaler, håber de svare tilbage på min mail.
Er der mon nogen der kender noget til nogen undersøgelser af emnet? Altså korthalede/stumphalede Dansk Svenske gårhunde?
Ved der findes noget om andre racer…..men ikke Dk/Sv
Tak for alle jeres kommentar…de varmen og bringer glæde
0 kommentarer
Du skal være logget ind for at skrive kommentarer.
Klik her for at logge ind og skrive en kommentar.