MEN – Han er altså begyndt at være mere og mere “utæt”, samtidig med at han har dage hvor han dårligt sanser at vi kommer hjem. Han har heller ikke lyst til at gå ret langt mere, men omvendt skal han ud lidt oftere.
Der er ikke noget i vejen når han skal spise, så hopper og danser han som om han ikke fejler noget som helst.
I fredags tog vi så beslutningen, for vi synes ikke længere han er “sig selv”. Så efter næsten 2½ år med kampen med sukkersyge og et par hjerneblødninger, synes vi det er på tide han får fred.
Vi ved begge at det bliver afsindigt hårdt, men synes det er vores pligt at lade ham få en værdig afslutning på livet. Hverken han eller vi, ville jo kunne holde ud hvis han pludselig bliver endnu dårligere. Så vi mener at det er den rigtige beslutning at lade ham få fred nu, hvor han stadig har det rimeligt godt. På den måde kan vi nyde hans selskab og huske ham som den glade hund han altid har været.
Onsdag eftermiddag er det sidste tur til dyrlægen.
Hvad mener I andre? Er det ikke den rigtige måde vi gør det her på???
Den gode nyhed er så, at vi allerede har sat os på venteliste til en ny hvalp hos vores kennel. Der skulle gerne komme hvalpe omkring påske.
Du skal være logget ind for at skrive kommentarer.
ved godt det er lidt sent men synes det er ok når vi tager den beslutning ingen grund til at de skal lide når nu der kun er en vej tilbage så er det stærkt at tage den beslutning .
Håber at det går fint med den lille nye ;O)
hilsen lotte