Godis
af Per Lau Jensen (www.perlaujensen.dk). Ældre fotos og blogindlæg på www.dagemedenschaefer.blogspot.com.
I køkkenet i nederste skuffe til venstre er der proppet med griseører.
Ovenover, inde på ovenskabets tredje hylde, ligger der tørrede pølsehapser i kilovis og små ruller fyldt med mums.
Og schæferen ved præcist, hvor det hele er.
I entreen står to plastikbøtter, den ene med store godbidder, den anden med små.
Hvor mange hunde der er i husstanden? Øh, kun schæferen! Om schæferen er forkælet? Nej da, nej da, nej!
Tags: Dage med en schæfer
5 kommentarer
Hej Per.
Jeg har dog to (små) hunde, og alligevel har jeg også små depoter i hele huset (dog mest i køkkenet) men tro mig, hundene ved nøjagtig, hvor de findes. Og vores hunde er da selvfølgelig heller ikke spor forkælede!!!!
Hej Lillian,
Tak for kommentaren. Ja, jeg tror, at mange af os har huset pakket med godbidder til de - absolut ikke forkælede - hunde.
vh. Per
ja jeg har jo mange børn og mange hunde i hjemmet, børnene får af vide at det her med slik og guf ikke hører til i hverdagen, men vovserne, de skal da lige have en lille kiks:-) de har snoet mig om deres højre forpote og jeg kan ikke lade være med at tabe lidt pålæg når jeg smørre madpakker.
Hej Dorthe,
Nå, du er helt ude i tabe-lidt-med-vilje-i-køkkenet-til-de-små-vuffere symptomerne. Det siges at være sidste stadie i sygdommen, før man når til den totale overgivelse og får tromlefede vappere ;o)
Tak for kommentaren og selvfølgelig skal de have lidt de vappere. Heldigvis kan man, i modsætning til med børn, skifte kurs fra dag til dag med en hund uden det helt store vrøvl, hvis man synes, at det har taget overhånd.
vh. Per
ja total overgivelse er tæt på, heldigvis er vi meget glade for lange gåture, så tromlefede vovser er ikke lige om hjørnet her hjemme, tværdigmod er den mindste af vovserne på konstant fedekur, det er bare svært at holde huld på en lille meget aktiv udehund i den vinter kulde vi har i år. og at holde tubofræseren i ro indedøre ville være totur.
dorthe
Du skal være logget ind for at skrive kommentarer.





